Tanısal ve Girişimsel Yöntemler Çalışma Grubu

20 Şubat 2016 "Teknisyenlere Yönelik Solunum Fonksiyon Testi” Programı

 

                   20 ŞUBAT 2016

YER: Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi, Hasan Telatar Konferans Salonu

Kurs Başkanı: Prof.Dr.Gaye Ulubay

Tarih

20.02.2016

Saat

Konu

Konuşmacı

 

9.00-9.30

Spirometrik cihazların tanıtımı (portable, laboratuar tipi spirometriler),  Kalibrasyon işlemleri, cihazların rutin bakımı ve infeksiyon kontrolü

Prof.Dr. Fadıl Özyener

 

9.30-10.00

Teknisyen gözü ile kalibrasyon işlemleri, cihazların rutin bakımı ve infeksiyon kontrolü, laboratuar düzeni

Tek. Gönül Toprak

 

10.00-10.30

Hastanın test öncesi eğitimi ve test sırasında yönetimi, Verilerin toplanması, dokümantasyon, arşivlenmesi

Tek. Elif Erdem

 

10.30-11.00

Kahve molası

 
 

11.00-11.30

Spirometrede kabul edilebilirlik kriterleri, doğruluğu, tekrar edilebilirlik, yanlış uygulamaların tanınabilmesi

Yrd.Doç.Dr.Aslı Görek Dilektaşlı

 

11.30-12.00

Akciğer volümlerinin ölçülmesi ve önemi

Doç.Dr.Funda Coşkun

 

12.00-12.30

Bronş provokasyon yöntemi ve önemi

Tek.  Elif Erdem

 

12.30-13.30

Öğle yemeği

 
 

13.30-14.00

Difüzyon kapasitesinin önemi ve ölçüm yöntemi

Prof. Dr. Gaye Ulubay

 

14.00-14.30

6 Dakika yürüme testi

Yrd.Doç.Dr.Aslı Görek Dilektaşlı

 

14:30.15.00

Kardiyopulmoner egzersiz testinde teknisyenin rolü

Prof. Dr. Gaye Ulubay

Tek. Sami Kar

 

15.00-15.30

Kahve molası

 
 

15.30-16.30

Pratik uygulama
Spirometri,  volüm ölçümleri, difüzyon kapasitesi ölçümü, bronkoprovokasyon, kardiyopulmoner egzersiz testi, 6 dakika yürüme testi                                                                                                                                            

Tüm SFT Teknikerleri

(Tek.Gönül Toprak, Tek. Sami Kar, Tek. Emine Karaca ve Tek.Elif Erdem gözetiminde)

 

16.30

Katılım belgesi verilmesi

 

 

 Katılımcı Listesi 

A. Gökhan Kalın
Arzu Bakırtaş
Aysel Öztürk Başkonak
Ayşe Güler 
Cansu Demircan
Ceylan Yazıcı
Çağla Uzun
Dudu Öğüt
Elif Güven 
Emine Ünver 
Esra Demirtaş
Fatma Yalçın
Filiz Yıldız
Gizem Nayır
Gülseren Şahbudak
Gülşen Dal
İbrahim Alyaz
Leman Arslan  
Lutfiye Aydin
Mehmet Selci
Meral Teker   
Murat Baş
Murat Tankız
Muteber İspir
Nergiz Büyükdere
Nida Orkan
Nurcan Bağatur
Nuri Aydın    
Özgül Demir
Recep Küçükalbay
Reyhan Konca
Sefa Şensoy    
Semiha Arıkan
Sevgi Kurt
Sinem  Özen
Suzi Kılıç 
Şennur Gücükçakır
Yasemin Ayverdi
Yasin Ulusoy  
Zuhal Çokparlamış